تبلیغات
وبومتریك - قسمت هایی از یک مقاله در باره وبومتریک
 
وبومتریك
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : عرفانه خدابخشی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فن آوری اطلاعات از مهمترین عرصه ها در فن آوری های نوین محسوب می گردد. ایران تا كنون قدمهای مهمی را در زمینه توسعه و بسط فن آوری اطلاعات برداشته است. بدون تردید دانشگاه ها در این عرصه دارای نقش تعیین كننده می باشند.

اینترنت نه تنها ارتباطات علم را دگرگون ساخت، بلكه به مؤسسات و افراد این امكان را داد كه اطلاعات سرویسها و محصولات خودشان را به جهان عرضه نمایند. مطالعات نشان می‌دهند وب در حال تبدیل به یك وسیله ارتباطی برای علم و تحقیق است  (Cronin & McKim,1996)
رتبه‌بندی وبومتریك دانشگاههای جهان یك اقدام ابتكاری برای بهینه ساختن نمود مؤسسه‌های علمی و تحقیقاتی در وب است. همچنین باعث ارتقای انتشار نتایج علمی به صورت دستیابی باز می‌شود. این رتبه‌بندی در سال 2004 آغاز شد و بر اساس یك شاخص تركیبی است كه هم شامل حجم محتویات وب و هم در معرض دید قرار داشتن این صفحات است كه بر طبق تعداد ارجاعات (citations) آنها محاسبه می‌شود.... به ادامه مطلب مراجعه شود!

این رتبه‌بندی در ژانویه تا جولای هر سال بر اساس شاخصهای وب دانشگاهها و مراكز تحقیقاتی كل جهان، به روزرسانی می‌شود. این روند بر اساس بازه گسترده‌ای از فعالیتهای پژوهشی است كه در وب سایتهای آكادمیك بیان شده و خیلی اوقات با چشم‌اندازی به شاخصهای بیبلومتریك (bibliometric) نیز می‌باشد.
معیار های وبومتریك دانشگاهها مشابه ضریب تأثیرگذاری (Impact Factor) مجلات است. Impact Factor یک شاخص کمی است که برای ارزیابی، مقایسه و رتبه‌بندی مجله‌های علمی در رشته‌های مختلف در سطح ملی یا بین المللی به کار گرفته می‌شود. این شاخص نشان‌دهنده‌ فراوانی استنادهایی است که در طول یک دوره‌ زمانی مشخص به یک مقاله‌ چاپ شده در یک مجله داده می‌شود. ضریب تأثیرگذاری مجله‌ها نخستین بار به وسیله دکتر یوگن گارفیلد و آیروینگ شر در دهه ۱۹۶۰ به مؤسسه اطلاعات علمی (ISI) آمریکا ارائه شد تا در انتخاب مجله‌های علمی برای نمایه استنادی علوم به کار گرفته شود. این عامل همه ساله توسط ISI یا موسسه اطلاعات علمی برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports منتشر می شود. این ضریب، نه برای مقاله یا نویسنده، بلکه برای مجله محاسبه می شود. محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد (فرضا اگر در سال ۸۴ جمعاً ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۸۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۸۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد، ضریب ارجاع آن مجله از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می آید که 8/۰ است. یعنی به طور متوسط هر مقالهٔ آن نشریه 8/۰ مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است). معیارهای وبومتریك میزان ارجاع به صفحات وب را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
هرچند وب عموماً به عنوان یكی از مناسبترین ابزارهای ارتباطات علمی شناخته شده است، ولی بسیار حیرت‌آور است كه محتویات وب برخی مجامع علمی دارای اثر (impact) پایینی است.  در واقع شاخصهای وب، پژوهشهای علمی و نمود آكادمیك دانشگاهها را بطور كامل ارزیابی نمی‌كند.
چند سال پیش از این، وب سایتهای مؤسسات بسیار مهم نیز بسیار كوچك و با اطلاعات بسیار ناچیر بودند و هیچ ارزش دیگر نداشتند. دیری نپایید كه دانشگاههای برتر میلیونها صفحه را منتشر كردند كه حاصل كار دهها دپارتمان و سرویس، صدها تیم تحقیقاتی و هزاران نفر هیأت علمی بود. نمود قدرتمند وب، فاكتورهای گوناگون بسیاری را نشان می‌دهد كه واضحاً با كیفیت كلی مؤسسه‌ها همبستگی دارد: این فاكتورها شامل قابلیت استفاده فراگیر از منابع كامپیوتری در دسترس، سواد اینترنتی، سیاستهایی كه دموكراسی و آزادی بیان را نمایان می‌كنند و رقابت برای قابلیت دید جهانی یا پشتیبانی از پیشگامان دستیابی باز می‌باشد.
شاخصهای وبومتریك به این دلیل تعریف شده‌اند كه التزام مؤسسه‌ها را نسبت به انتشار وب نشان دهند. اگر میزان نمود وب یك دانشگاه یا مؤسسه زیر میزان مورد انتظار (بر اساس ارجحیت آكادمیك آنها) باشد،  مسؤولین دانشگاهها باید سیاستهای وب آنها را مورد تجدید نظر قرار دهند كه این امر با افزایش حجم و كیفیت انتشارات الكترونیك آنها محقق می‌گردد.
رتبه‌بندی وبومتریك توسط Cybermetrics Lab (واحدی از شورای ملی تحقیقات اسپانیا) تهیه شده است. این واحد همانند یك رصدخانه علوم و فن‌آوری در وب می‌باشد.

منبع مطالب بالا که گل چین شده  اصل مطلب است از این سایت بدست آمده ---->کلیک کن 


 

نوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
سه شنبه 27 دی 1390
عرفانه خدابخشی